Att Sverigedemokraterna är ett rasistiskt parti är ingen överraskning. Själva försöker de tona ner den sidan - väl medvetna om att rasister ändå röstar på dem. Taktiken från sd brukar i stället vara att fokusera på frågor som vargjakt, bensinpriser och aborter. I radioprogrammet Kaliber blir de i alla fall avslöjade på ett pinsamt sätt.
Frågan är vad ett sådant litet parti kan göra för skada. Ja, egentligen ingen alls, om det inte vore så att de kanske blir vågmästare i riksdagen efter nästa val. I så fall får de däremot en enorm makt. Även detta inflytande är enkelt att eliminera. Det räcker ju att de demokratiska partierna gör klart att de vägrar samarbeta med ett parti, som inte respekterar de grundläggande principerna om människors lika värde.
Vi har nu gett klart besked: hellre avstår vi från regeringsmakten än är beroende av ett rasistiskt parti. Inte särskilt mycket att skryta om, eftersom det borde vara självklart för alla.
Men så är det inte! Från borgerligt håll är det tyst. De vägrar att ge besked. Längtan efter att få behålla regeringsmakten är så stark att de är beredda att tumma på de principer som Bengt Westerberg och andra borgerliga politiker tidigare hållit som heliga.
Nu är det inte bara de fyra partiledarna som tiger. Även de borgerliga riksdagspolitiker, som brukar vara snabba att försvara mänskliga rättigheter, har valt att stoppa huvudet i sanden.
Så ni borgerliga politiker! Kom fram ur skuggorna! Ge oss ett besked. Kan ni tänka er att samarbeta med sverigedemokraterna eller inte?
Läs även andra bloggares åsikter om Thomas Bodström, Politik, Samhälle.
Pingat på intressant.
måndag 30 mars 2009
Prenumerera på:
Kommentarer till inlägget (Atom)
14 kommentarer:
Illa detta med Sverigedemokraternas rasistiska jargong.
Men hur länge fick Janne Josefsson gå runt bland valstugorna innan han fick motsvarande rasistiska uttalanden från de etablerade partierna? Sedan minns vi sossehöjdaren Göran Johanssons uttalande:
http://www.svd.se/nyheter/inrikes/artikel_633917.svd
Rasism är alltid dåligt. Men man kan inte frigöra sig från känslan att de etablerade partierna - sossarna inräknade - internt hyser motsvarande åsikter även om ni i media ger uttryck för andra åsikter.
Är inte det minsta förvånad då högerblocket de senaste åren fört en allt mer segregerande politik vad gäller klass, etnicitet och kön. Att de eventuellt är beredda att leka i sandlådan med SD säger en hel del om den rädsla att förlora makten som du beskriver!
Fortsätt så här, herr Bodström. Våga väcka frågan om vem/vilka som kommer att ta hjälp/liera sig med SD. Tvinga fram ett svar så att vi väljare får en rättvis chans att rösta med huvud, hjärta och klara sinnen den här gången!
//mvh Tojjan
Åh ja; ni har nog er beskärda del Svenssonrasister i leden också.
Retorik i all ära men vad är det egentligen, rent konkret, som gör SD till ett rasistiskt parti men inte Folkpartiet (som kopierar så många SD förslag de törs) eller moderaterna (valstugerepotagen)?
Bloggarkungen
Thomas,
"Det man inte ser och inte hör kan ju inte finnas där". Nu har P1:s Kaliber "Wallraffat" Sd. Att de är rasister borde inte förvåna någon, det är bara att läsa "de fria nyheterna" på nätet för att inse vad Sd, Nationdemokrater och deras "springpojkar" Brödraskapet och Hells Angels står för. Ett pack, men ett synligt pack!
Det som gör mig rädd, riktigt rädd, är inte Sd:s "smygrasism" (den som finns men utåt inte existerar) den kan vi "ta på", bemöta i sakliga debatter, det som skrämmer mig till vanvett är reaktionen just nu (säkerligen någon slug man bakom detta) att rasismen, den dolda rasismen förvandlas till någonting som "alla säger/tycker hemma egentligen". Det är farligt, jag känner inte någon som tycker eller tänker så hemma i sitt kök eller som ens sjunger serenader om det i det mest privata vi har, badrummet.
Bara genom att plantera tanken om att "alla tycker så egentligen" är farlig, livsfarlig. Det ger en grogrund, som när ogräset väl börjat växa är svårt att kontrollera.
Ett parti som Sd, presaenterar ett program som spelar på mångas rädsla, okunskap och känsla av vanmakt över vart vårt samhället är på väg: Kan man göra det och samtidigt i en dold agenda underblåsa rasism då är man en fara som det inte går att blunda för.
Men makt sägs förblinda. Är man då som etablerat parti både blind, döv och stum för det som händer då kanske man "ror i samma båt" som Sd hellre än att mista makten.
Tja, vad vet jag? Inte mycket!
Trevligt; i denna fråga är vi helt överrens. Det handlar om mänskliga rättigheter. Vi kan inte kompromissa med mänskliga rättigheter. Fast det verkar ju du tycka i andra sammanhang, i och för sig... (Artikel 12, FN:s deklaration om de mänskliga rättigheterna: "Ingen får utsättas för godtyckligt ingripande i fråga om privatliv, familj, hem eller korrespondens och inte heller för angrepp på sin heder eller sitt anseende. Var och en har rätt till lagens skydd mot sådana ingripanden och angrepp.")
Om du verkligen trodde på vad du själv säger och att frågan om SD är så allvarlig så skulle inte du och dina politikerkollegor kasta skit på andra sidan hela tiden. Ingvar Carlsson gjorde upp med den då 3 parti regeringen under krisåren i början på 90 talet. Inget hindrar att ni gör samma sak nu.
Att tro att rasism inte skulle finnas i de egna leden är ju blott idioti.
DEt som dock kan vara ett problem för SD är
att det tog SD 6 månader att avslöja
infiltratören, men eftersom inget parti har nåt
at vinna på att angripa SD för detta så är det
problemet av tillfällig och övergående natur.
Det finns även säkert infiltratörer i alla partier, infiltratörer som ännu ej blvivit
avslöjade..........
Det är underhållande att se hur de partier som redan sitter i riksdagen alltid tror sig vara bättre. Gör en undersökning om inställningen till demokrati och antisemitism hos era goda vänner vänsterpartiet så kommer du säkert få se resultat.
Synd att propaganda ska få hindra att fler partier kommer in i riksdagen. Cirkulation behövs verkligen i nuläget!
Förvånar mig inte ett dugg att man tummar på rasism när man redan kör över grundläggande mänskliga rättigheter som rätten till ett privatliv och informationsfriheten.
Även om jag själv helt är emot rasism så tycker jag att ovan nämnda frågor är långt viktigare att värna om. Men det gör ingen ut av er. Vänster eller höger spelar ingen roll.
Lite som att klaga på vädret i en krigszon.
Helt klart en viktig fråga, men kan tyckas att det vore vara en självklarhet. Trist när det inte är det. Däremot tycker jag att det är pinsamt tyst bland motståndarna till övervakningssamhället som nu också bär ditt namn. Speciellt i dagar då EU röstar igenom vidriga saker som Telekompaketet.
Ja, det är då märkligt och jag blev minst sagt snopen när jag först hörde Reinfeldt inte säga vad jag förväntade mig. Vad jag förväntade mig vara alltså att M inte på några villkor skulle samarbeta med SD. Trots att jag är sosse och inte har höga tankar om M i vanliga fall, så hade jag då aldrig trott att våra partier i denna fråga skulle skilja sig åt.
Det Plupp sägar är oerhört viktigt, SD´s kampanj att de bara för fram folkets röst. Det som folk egentligen sitter i stugorna och tycker. Själv är jag lärare, och möter "alla" människor därmed (alla måste ju gå i skolan), och måste tyvärr göra Plupp besviken genom att säga att jag möter många som sitter och säger så inte bara hemma i stugorna, utan i klassrummet och t.o.m. i lärarrummet. Fast de är inte så många som SD vill låta påskina, men de finns. Kanske just strax över 4% av väljarna om vi har otur.
Hälsning Maja
Håller med föregående talare - de som tycker det, säger det. Det är ingen knuten hand i fickan precis. Men, de är inte så många som SD vill få oss att tro.
Lite sent kanske, men jag är också mycket bekymrad över Sverigedemokraterna och deras anhängare.
En av mina kolleger, poeten Mohamed Omar, gjorde för en tid sedan en total politisk/religiös hemomvändning, och förklarade sitt stöd för exempelvis Hamas.
Ja. Det är väl en sak. Men Omar går längre än så i sitt nya politiska engagemang, och hans nya åsikter attraherar människor som inte bara har den palestinska frågan i fokus, utan även öppet ifrågasätter/förnekar Förintelsen.
http://alazerius.wordpress.com/2009/03/31/varstingen-intervju-med-sionistkritikern-lasse-wilhelmsson/#comments
Läs gärna ovanstående artikel, och glöm inte de vid de här laget drygt 120 kommentarerna... Börjar man nysta i relationerna mellan några av de medverkande debattdeltagarna, hittar man samband mellan dem, bloggaren Oskorei, Svenska Nihilist sällskapet och... Sverigedemokraterna, förstås.
En mängd oheliga allianser, alltså. Kanske inte så stabila - men likafullt oroande.
Carina Rydberg
Skicka en kommentar
Välkommen att lämna en kommentar på min blogg. Kommentarerna modereras, tänk på att hålla god ton och vara saklig. Anonyma kommentarer publiceras ej och du är själv ansvarig för innehållet i kommentaren.