lördagen den 9:e maj 2009

den amerikanska superbunkern

SteveE skriver i en kommentar "Jag kommer ihåg när du sköt från höften efter kriminalvårdens katastrofår 2004 och föreslog byggandet av ett superfängelse."

Det kan man nog säga både var rätt och fel.

Sommaren 2004 råkade jag ut för det som är en politikers värsta situation, nämligen ordet IGEN. Det är när liknande hemska saker händer tillräckligt nära varandra i tiden, då spelar statistik ingen roll. Att antalet rymningar halverats det året jämfört med tio år tidigare var ingen intresserad av att höra. Och efter den tredje väpnade fritagningen det året insåg jag att vi behövde presentera ett åtgärdsprogram. (Fördelen när det är kris är att finansministern plötsligt är hur medgörlig som helst). I vårt program hade vi som sista punkt en ny säkerhetsanstalt. Eftersom våra dåvarande säkerhetsanstalter (Kumla, Hall, Tidaholm) var gamla hade vi länge pratat om att det behövdes ett nytt, utöver att dessa skulle byggas om.

På presskonferensen den 5 augusti berättade jag om våra initiativ, där det visade sig att alla journalister bara var intresserad av vår sista punkt. Dagen efter kunde jag läsa om vårt nya "amerikanska superfängelse". Särskild förvånad var jag också över att det fanns ritningar med både murar, beväpnade vakter, vallgravar och elektricitet, där fantasin inte visade några gränser. För mig som hade berättat om nya säkerhetsanstalten, var det en smula surrealistiskt att studera dessa ritningar - som om någon hade krupit in i mitt huvud och sedan ändrat om en del.

När jag för säkert femtionde gången den hösten dementerade att det skulle bli något amerikanskt superfängelse kom det plötsligt en artikel, där det skrevs att jag inte skulle få mitt superfängelse - ungefär som SteveE skriver vidare nu i sin kommentar.

Nej, någon "amerikansk superbunker" blev det lyckligtvis inte och har aldrig planerats annat än i fablernas värld. Däremot kommer en ny säkerhetsanstalt att byggas i Saltvik med invigning 3 november i år.

Det är hög tid att vi satsar på att rehabilitera även våra farligaste fångar.




Läs även andra bloggares åsikter om , , .

Pingat på intressant.

6 kommentarer:

  1. Både rätt och fel. Ja, hellre det än bara fel. Tack för din kommentar till min kommentar. Jag uppskattar särskilt ditt avslut då jag tillhör de som inte tror på devisen "lås och kasta nyckeln". Med en dåres envishet lyfter jag i brottsförebyggande sammanhang alltid fram neuropsykiatriska funktionshinder (vanligast ADHD) och dess koppling till missbruk och kriminalitet. Jag hoppas att du till skillnad från Beatrice Ask inte ser tidiga förebyggande insatser på NPF-området som enbart stämplande.
    SvaraRadera
  2. Såvitt jag förstår misstolkar media allt som oftast vad våra politiska företrädare säger. Måste vara jättejobbigt. Men skönt att du står ut och de skall du ha all heder av.
    SvaraRadera
  3. Mycket värdefullt inlägg! Tänk om du hade haft den här bloggen då, och kunnat, än mer utförligt presentera din syn på den nya anläggning utan ett journalistiskt/populistiskt filter ovanpå!
    SvaraRadera
  4. Jag tror dig.
    Det finns bara en grupp jag litar på lika litet som politiker. Det är journalister.
    SvaraRadera
  5. Det blev ju mer än så, nya säkerhetsavdelningar på Hall och Kumla utöver det nya fängelset i Saltvik. Massor med pengar till högsäkerhetsplatser när alla som är i "branschen" vet att majoriteten av klienterna är missbrukare som max döms till 1 års fängelse åt gången och som inte är någon fara för någon annan är de själva.

    Så är det när media tillåts sätta dagordningen!
    SvaraRadera
  6. Frågan nu är väl bara vem som kommer uppfylla kraven för att få sitta på de nya hösäkerhetsplatserna. Har vi tillräckligt många intagna av den kalibern?
    SvaraRadera

Välkommen att lämna en kommentar på min blogg. Kommentarerna modereras, tänk på att hålla god ton och vara saklig. Anonyma kommentarer publiceras ej och du är själv ansvarig för innehållet i kommentaren.

Facebook

Thomas Bodström on Facebook

Knuff.se