Jessica skriver att jag inte verkar gilla journalister.
Det är fel. Många av mina kompisar jobbar inom media och jag tycker att de gör ett väldigt bra arbete. Dessutom är det ett yrke som på många sätt påminner om advokatens situation. I Sverige finns det också en respekt för privatlivet hos journalister som definitivt inte finns i andra länder (för det mesta i alla fall).
Jag är också trött på många politikers gnäll på journalister. Hur många politiker har inte haft nytta av just media för att föra ut sitt budskap?
Däremot tycker jag det är konstigt att alla springer på samma boll när det händer något. Varför granskar man inte varandra mera? Det borde ju vara drömmen att hitta fel hos konkurrentens scoop. När jag blir intervjuad så utgår ibland journalisten från att det som står i en annan tidning automatiskt är sant.
Att jag raljerar över journalister i mina böcker är inte så konstigt. Det gör jag med alla yrkesgrupper - inte minst politiker och advokater. För hur kul vore det att läsa om personer som gör allt rätt?
Skriv gärna vad ni själva tycker om journalister.
Läs även andra bloggares åsikter om Thomas Bodström, Politik, Samhälle.
Pingat på intressant.
torsdagen den 14:e maj 2009
Prenumerera på:
Kommentarer till inlägget (Atom)
6 kommentarer:
Välkommen att lämna en kommentar på min blogg. Kommentarerna modereras, tänk på att hålla god ton och vara saklig. Anonyma kommentarer publiceras ej och du är själv ansvarig för innehållet i kommentaren.