torsdagen den 21:e maj 2009

Om du missar ett flyg - tänk på hunden Lajka

Papperslösa biljetter har inte bara fördelar - åtminstone inte för oss med medfödd och kronisk sinnesförvirring. Det blir nämligen så lätt fel med alla halvtimmar.

Som i morses till exempel.

Jag hade beställt biljett med flyg 09.30 till Gotland, där resten av familjen redan befann sig. Det tar en halvtimma att flyga dit, och så vill man ha en halvtimmas marginal på Bromma, så då måste jag åka hemifrån ytterligare en halvtimma tidigare.

Sedan ringde jag till Helén och sa att det tar en halvtimma, så jag kommer...får se nu...10.30. Med halvtimman som marginal på Bromma och en halvtimmas resväg, måste jag åka hemifrån klockan 09.00.

Allt flyter och jag kommer iväg i tid och kom 09.30 till Bromma...exakt då lyfte planet!

Hoppas planet störtar nu tänkte jag...inte, utan kastade mig iväg till färjan i Nynäshamn. Jag kom dit tio minuter före avgång och fick sista reservplatsen.

Jag kan i alla fall inte klaga på att mitt liv är enformigt och händelsefattigt. Och värre saker kan ju hända än att missa ett flyg, eller som Anton Glanzelius sa i filmen "Mitt liv som hund": tänk på hunden Lajka.

Läs även andra bloggares åsikter om , , .

Pingat på intressant.

3 kommentarer:

  1. Ja, usch! Halvtimmar är jättesvårt att hålla reda på. Vare sig det är halv nio, halv tio eller fyra - halv fem på natten/morgonen!

    Tjing!

    SvaraRadera
  2. För att undvika dylika alternativintelligensmalörer är ett gott alternativ att bosätta sig här. Får alltid en tår i ögonvrån och lust att slå vissa ryska politiker på käften när jag tänker på Laika. Allt gott Micke.

    SvaraRadera
  3. Jag har avskaffat analoga klockor då jag inte heller kan konvertera 09:30 till halv tio på korrekt vis. antingen kommer jag halv nio eller så konverterar jag halv tio tillbaka till 10:30. I båda fallen blir det lika tokigt. Och att sätta igång och räkna bakåt blir ju ännu rörigare...

    SvaraRadera

Välkommen att lämna en kommentar på min blogg. Kommentarerna modereras, tänk på att hålla god ton och vara saklig. Anonyma kommentarer publiceras ej och du är själv ansvarig för innehållet i kommentaren.

Facebook

Thomas Bodström on Facebook

Knuff.se