måndagen den 1:e juni 2009

Folkpartister måste förklara sig

Folkpartister - eller åtminstone de få socialliberaler som finns kvar - brukar skryta över sitt engagemang i flyktingfrågan. Det krockar visserligen när man hör Jan Björklund diskutera frågan.

Och idag när jag var i Sundsvall och EU-valtalade hörde jag något som lät märkligt. Det berättades att liberalerna i Europaparlamentet har röstat för ett förslag om att flyktingar ska kunna låsas in i 18 månader!!!

Det skulle till och med gälla barn.

Om det här stämmer tycker jag att det är hög tid för Marit Paulsson och andra folkpartister att förklara det här.

Här kommer ytterligare ett lästips.

Läs även andra bloggares åsikter om , , .

Pingat på intressant.

1 kommentarer:

  1. I Belgien är folktätheten ca 340 personer per kvadratkilometer. I Sverige är den ca 20 personer per kvadratkilometer. Det finns plats för minst 100 miljoner invånare här i Sverige.

    Varför har vi en flyktingpolitik?
    Varför låter vi inte bara folk komma? Söka jobb, driva firma, och leva i det fria landet Sverige?

    Är det inte det som är solidaritet?

    SvaraRadera

Välkommen att lämna en kommentar på min blogg. Kommentarerna modereras, tänk på att hålla god ton och vara saklig. Anonyma kommentarer publiceras ej och du är själv ansvarig för innehållet i kommentaren.

Facebook

Thomas Bodström on Facebook

Knuff.se