måndag 23 november 2009

regeringen styr media

Olika ministrar har under mandatperioden vid åtskilliga tillfällen krävt att få sitta ensam i TV- och radiostudior i stället för att ta debatter. Nu har man förfinat strategin med att ange konkreta exempel för sin strategi. Bara igår visade det sig vid två tillfällen.

I går morse hölls i P1 morgon en debatt om ungdomars påföljdssystem och kommunernas ansvar för det. Asks pressekreterare försökte få det till att vi och regeringen tyckte lika i den här frågan, varför det var onödigt att jag skulle vara med. Ganska festligt med tanke på att det är helt fel. P1 morgon gick inte heller på det.

Värre var det med Studio Ett. I går eftermiddag krävde Tobias Billström att han skulle få sitta ensam i studion när frågan om de utvisade egyptierna skulle diskuteras. Eftersom regeringens beslut innehöll sekretess ställde han ulitmatumet att ingen från oppositionen skulle få vara med. Vi andra skulle i stället buntas ihop i en debatt efteråt. Att jag har exakt samma situation som Billström - med dessutom exakt samma uppgifter som var sekretessbelagda för vårt beslut - brydde sig producenten Li Hellström inte om.

Efter att Tobias Billström lyckats få genom sitt ultimatum att inte ha någon från oppositionen med, utnyttjade han naturligtvis situationen och anklagade den tidigare regeringen med personangrepp på mig. Eftersom Studio Ett hade vikt sig för regeringens krav fick vi ingen möjlighet att försvara oss.

Visst förstår vi alla hur nöjd en producent kan vara över att få dit en minister som sällan vill ställa upp när det är besvärligt. Men är det verkligen värt det med tanke på att man låter sig styras av regeringen? Jag undrar hur det känns att jobba på Sveriges Radio med ett program som igår, när man så ensidigt gynnar det ena av två regeringsalternativ tio månader före valet. Och vet Mats Svegfors över huvud taget om att det sker sådana här saker på en samhällsredaktion på Sveriges Radio? Det vore intressant att höra om han tycker att det här är acceptabelt.

Läs även andra bloggares åsikter om , , .

Pingat på intressant.

4 kommentarer:

♥•.¸(¯`'•.¸ Ms Diva Dragon¸.•'´¯)¸.• ♥ sa...

Riktig rysare du berättar om här!! Vad är det som SKER!?!

Luminante sa...

Tror att moderaterna har knutit ett samarbete med Berlusconi. Nä men att börja kontrollera medierna på det sättet, och att media låter sig kontrolleras, för att moderaterna vill få fram en vinklad politik. Det är verkligen illa. Jag hoppas verkligen att detta bli uppmärksammat och diskuterat i större medier, för detta är klart ickedemokratiskt.

Så en rak vänster åt högern vore ju inte fel.

må vä

Francisco

essbeck sa...

Hejsan. Skickade frågan vidare via email för att se hur Moderaterna och Sveriges Radio svarar på detta.

Tycker frågan är intressant. Jag gör så ibland. Skickar email och ber dem ge ett svar som jag kan posta på min blogg i sin helhet utan att förändra.

Att inte svara är också ett svar tycker jag.

Johan Tjäder sa...

Och socialdemokraterna har naturligtvis ALDRIG kommit med liknande villkor, eller hur?

Visst är det olyckligt, men det finns kålsupare på båda sidor.

Skicka en kommentar

Välkommen att lämna en kommentar på min blogg. Kommentarerna modereras, tänk på att hålla god ton och vara saklig. Anonyma kommentarer publiceras ej och du är själv ansvarig för innehållet i kommentaren.