onsdagen den 1:e april 2009

Jag ska bli fastighetsmäklare

Peter Althin och jag har tidigare fått kritik för att vi arbetade som advokater samtidigt som vi sittter i riksdagen. För oss har det varit en oerhört värdefullt att ha den här kontakten med rättsväsendet när vi har arbetat med lagstiftning. Personligen har jag ansett att det har varit så positivt att jag nu bestämt mig för att ta ett steg till.

I finanskrisens spår påverkas fastighetsmarknaden på ett sätt som vi inte har sett tidigare. Låga räntor innebär att priserna på villor och bostadsrätter den senaste tiden har ökat, trots lågkonjunkturen. Den privatekonomiska utveckligen för många människor kommer att ha stor betydelse för Sverige också i ett makroekonomiskt perspektiv. För att få en bättre inblick i den verkligheten som påverkar så många människor har jag bestämt mig för att även börja arbeta som fastighetsmäklare.

Just det yrket tror jag passar ovanligt bra för mig. Eftersom jag är jurist behöver jag ingen säskild utbildning för anbud och avtalsskrivandet. Arbetet som mäklare utförs dessutom mest på helger då riksdagen och domstolar är stängda.

De olika projkten kommer också att kunna presenteras här på bloggen. Den första kommer redan till helgen, men jag kan redan nu säga att det rör sig om en villa med visst renoveringsbehov på Fakevägen 13 i Nacka.


Läs även andra bloggares åsikter om , , .

Pingat på intressant.

20 kommentarer:

  1. April April

    Kul att du börjat blogga!
    SvaraRadera
  2. Kanske en _aning_ för uppenbart, men fin touch...
    SvaraRadera
  3. Du är redan riksdagsman, advokat och författare men ett till jobb kan du säkert klämma in....
    SvaraRadera
  4. Det var en bra skröna ;-). Ville bara säga tack för ett intressant program om Björnjägaren.
    SvaraRadera
  5. En fråga: Om tex Peter Sunde hade velat ha dig som försvarare i Pirate Bay-"rättegången". Hade du ställt upp då?

    Jag tror att det hade varit väldigt nyttigt för dig att umgås ett tag med dem och vara tvungen att sätta dig in i alla fakta och lära dig hur vekligheten faktiskt ser ut idag.

    Det har ju onekligen känts väldigt bisarrt om inte annat ;)
    SvaraRadera
  6. Ingår det övervakningskameror kopplade till FRA och IFPI i husköpen?
    SvaraRadera
  7. Som sagt....idag är det den 1 april. ;-)
    SvaraRadera
  8. Jag trodde du skulle börja sälja korv utanför Riksdagen?

    En grillad med Pucko, tack.
    SvaraRadera
  9. Dagens bästa aprilskämt! Du ser ju ut som en fastighetsmäklare! ;-) Snodde rubriken till min blogg.
    /Jonas Leijonhufvud på Dagens Nyheter
    http://www.dn.se/blogg/mediebloggen
    SvaraRadera
  10. Jag tycker att det varit aprilskämtstorka idag men här kom äntligen ett. Tack för det.
    SvaraRadera
  11. detta måste vara ett aprilskämt va? haha
    Annars lider du av hybris din stackare
    SvaraRadera
  12. Hr går det då med fotbollskarriären ? Div 4 spelar väl också match på helger. Du får väl bli bänknötare eller också lägga in en villavisning i halvtidsvilan. Det är väl en baggis för en mångsysslare som dig.
    SvaraRadera
  13. Alltså allvarligt är detta ett aprilskämt eller på riktigt?

    Jag vill se en video där Herr Bodström presenterar bloggen innan jag tror på detta!
    SvaraRadera
  14. Thomas!
    Helt rätt, i dessa bistra tider finns det endast en utväg (den är beprövad i tusentals år) Husbåt!! Vem vill inte ha sin egen ark, för den med allergi mot djur (ett par av varje art minsann) kan man välja alternativet "olivkvisten utan duva "Firman kan Du döpa till det äppelkäcka namnet "Totalt bakom flötet", lika aktuellt nu som då. Så, lycka till som mäklare!! När väl den 2:a april infaller hoppas jag att Du väljer en annan bana.
    Allt gott till Dig!!
    SvaraRadera
  15. GUD MÅSTE FINNAS! T.ex. med denne bloggutgivaren Thomas Bodström. Jomenvisst, vet också jag en hel del om honom: jurist, socialdemokratiskt politiskt verksam, riksdagsman ..tror jag att han fortfarande är? Och inte minst vet jag att han är släkt med en kriminell lösdrivare! -Men han utgår här, helt och hållet från att ...jomenvisst, alla svensktalande vet allt om honom!
    Dock vet inte jag hur jag skall kunna komma kontakt med honom liksom bredvid bloggen, alltså med en e-post adress?
    SvaraRadera
  16. Synd att det bara var ett skämt.
    SvaraRadera
  17. Fakevägen var ju faktiskt riktigt fyndigt :)
    SvaraRadera
  18. Lät nästan sannolikt ett tag - tur man läste detta i efterhand
    SvaraRadera

Välkommen att lämna en kommentar på min blogg. Kommentarerna modereras, tänk på att hålla god ton och vara saklig. Anonyma kommentarer publiceras ej och du är själv ansvarig för innehållet i kommentaren.

Facebook

Thomas Bodström on Facebook

Knuff.se